0

اثرات مدی تیشن

اشو

osho.com

سکوت ژرف  :

معمولن برداشت همگانی از سکوت برداشتی منفی است , خلا و نبود سر و صدا . این برداشت نادرست به این انگیزه عمومیت دارد که کسان بسیار کمی سکوت حقیقی را چشیده اند . همگی آنچه را که دیگران به نام سکوت تجربه کرده اند تنها نبودن صدا بوده است . ولی سکوت پدیده ای است کامل متفاوت که مثبت است . سکوت خلا نیست . سکوت لبریز شدن از نوایی است که تا کنون آن را نشنیده اید .

دنیای درونی شما مزه و رنگ و بوی ویژه خودش را دارد و آن سکوت محض است – سکوتی جاودانه . تا کنون سر و صدایی اضافی در این جهان وجود نداشته است و تا ابد نیز در سکوت باقی خواهد ماند . هیچ واژه ای قابلیت توصیف این جهان را ندارد و تنها خود شما به آن دسترسی دارید .

هسته مرکزی وجود شما همان مرکز گردباد پیشامدها است . هر آنچه در اطراف این هسته رخ میدهد تاثیری بر آن نمیگذارد و آن همیشه در سکوت باقی میماند – روزها و سالها و قرن ها و حتی زندگی ها میگذرند ولی سکوت جاودان درون شما به همان شکل نخستین دست نخورده باقی میماند ، همان موسیقی بدون صدا ، همان رایحه الهی و همان جاودانگی همیشگی.

۲ – حساس تر شدن:

مدی تیشن میزان حساسیت شما را بالا می برد . با مدی تیشن خویشاوندی و تعلق خود را به جهان بیشتر احساس میکنید . این جهان از آن ماست – ما اینجا غریبه نیستیم . ما به گونه غریزی به هستی تعلق داریم . ما بخشی از هستی هستیم.

با مدی تیشن شما به قدری حساس می شوید که حتی یک پر علف برایتان اهمیتی بی اندازه پیدا میکند . با این حساسیت بالا درک خواهید کرد که این پر علف برای هستی اهمیت همان بزرگترین ستاره را دارد . به راستی هستی بدون این پر علف کمتر از آن چیزی است که هم اکنون هست . این پر کوچک علف در همه ی هستی کاملن بی همتا است و هیچ چیز دیگری نمیتواند جای آن را بگیرد .

این حساسیت بالا مایه آفرینش دوستی های جدید خواهد شد – دوستی با درختان ، با پرندگان ، با حیوانات ، با کوه ها ، با رودها ، و حتی با ستارگان.

با رشد عشق , زندگی انسان غنی ترخواهد شد زیرا با رشد عشق، دوستی رشد میکند.

۳ – عشق رایحه خوش مدی تیشن:

چنانچه عمیقن مدی تیشن کنید دیر یا زود احساس خواهید کرد که عشقی ژرف در وجودتان آغاز به جوشیدن کرده است که قبلن هرگز آن را تجربه نکرده اید ، کیفیتی جدید در وجود شما ، دروازه ای جدید که آغاز به گشوده شدن کرده است . شما تبدیل به شعله ای خواهید شد که مایلید که هر چه دارید را با دیگران شریک کنید .

اگر عمیقن عشق بورزید کم کم متوجه خواهید شد که عشقتان بیشتر و بیشتر کیفیت مدی تیشن را پیدا میکند . سکوتی ظریف وارد وجودتان میگردد . افکار مغشوشتان آغاز به ناپدید شدن میکنند ، فاصله هایی از سکوت به وجود می آیند… ! و شما به ژرفای وجودتان دسترسی پیدا میکنید .

میلیون ها زوج در این جهان زندگی و وانمود میکنند که عاشق یکدیگر هستند . البته آنها تنها اینگونه وانمود میکنند . پس چگونه میتوانند حقیقتن شاد باشند ؟

تمام انرژی آنها در حال هدر رفتن است . آنها می کوشند چیزی از این عشق مصنوعی را به دست آورند ولی عشق مصنوعی هیچ سودی برای آنها ندارد . به همین دلیل است که احساس خستگی ، یکنواختی ، غر زدن ، بهانه گرفتن و دعواهای همیشگی میان عشاق چیزی عادی است .

آنها کوشش میکنند که کاری نشدنی را انجام دهند زیرا میخواهند از عشق خود پدیده ای جاودان و همیشگی بسازند ولی نمیتوانند ، زیرا عشق آنها فرآورده ذهنشان است و ذهن هرگز نمیتواند محصولی جاودان داشته باشد

اجازه دهید مدی تیشن شما را وارد ابعاد بی ذهنی و بی زمانی کند و ناگهان متوجه خواهید شد که این بوی خوش آغاز به گسترده شدن کرده است . تنها در این صورت عشق , جاودان و همیشگی خواهد بود و بدون هیچ قید و شرطی دربرگیرنده همه کس میشود . در این روی عشق معطوف به شخص ویژه ای نخواهد بود – زیرا عشق حقیقی نمیتواند این گونه باشد . عشق حقیقی مثل یک رابطه نیست بلکه کیفیتی است که گرداگرد شما را میگیرد و هیچ کاری با شخص ویژه ای ندارد . شما آغاز به عشق ورزیدن میکنید , زیرا شما تبدیل به عشق شده اید . در این صورت عشق , جاودان و همیشگی باقی خواهد ماند . این بوی خوش عشق گردا گرد یک بودا , یک زرتشت و یک مسیح وجود دارد .

۴ –  شفقت:

هنگامیکه عشق شما تنها آرزویی برای داشتن دیگری نیست , هنگامی که عشق شما تنها نیاز نیست و هنگامیکه عشق شما شریک بودن و سهیم شدن است , هنگامیکه عشق شما نیازی به جبران و تلافی ندارد و آماده است تا فقط ببخشد ، ببخشد تا لذتی که در بخشیدن هست را بچشد ، در این صورت مدی تیشن را به آن اضافه کنید و بوی خوشی که فرآورده طبیعی آن است همه جا را فرا خواهد گرفت . این شفقت است و شفقت والاترین پدیده ای است که در هستی هست . روابط جنسی در مرحله حیوانی قرار دارند , عشق در مرحله انسانی است و شفقت کاملن الهی است . روابط جنسی در لایه فیزیکی اتفاق می افتد , عشق در لایه روان ، و شفقت در لایه معنویت روی می دهد .

 

۵ – شادی پایدار و بی دلیل:

ناگهان بدون هیچ دلیلی احساس شادی ویژه میکنید . در زندگی همیشه علتی برای شادی انسان هست . شما پولی را که بدان نیاز داشته اید را به دست آورده اید و به خاطر آن احساس شادی میکنید یا خانه ای زیبا خریده اید و دلشاد هستید , ولی این شادی ها خیلی پایدار نیستند. آنها موقتی و گذرا میباشند و نمیتوانند برای زمانی طولانی دوام داشته باشند .

چنانچه شادی شما به دلیل چیزی به وجود آمده باشد ، دیر یا زود ناپدید خواهد شد . این شادی ماندگار نیست و هنگامی که از میان برود شما را در غم و اندوه باقی میگذارد . ولی نوع کاملن متفاوتی از شادی هست که بدون هیچ دلیلی ناگهان آن را احساس میکنید . هرگز دلیل آن را پیدا نمیکنید و اگر کسی از شما پرسش کند : چرا اینقدر شاد هستید ؟ نمیتوانید پاسخی به او بدهید .

من نمیتوانم بگویم چرا شاد هستم . هیچ دلیلی نیست . خیلی ساده , همین است که هست .

همچنین هیچ لطمه ای به این شادی وارد نمیشود . هر چه اتفاق بیفتد این شادی ادامه خواهد داشت . این شادی همیشه در شما هست . شما ممکن است جوان یا پیر باشید ولی شادی همیشه هست . هنگامیکه شما آن شادی را کشف کنید که همیشه پایدار بماند یعنی اگر شرایط تغییر کند، آن شادی همچنان دست نخورده بماند , به اشراق یا بودا شدن نزدیک شده اید.

– ۶ تنهایی:

تنهایی، آن شادی است که شما در فضای خودتان دارید و واقعن خودتان هستید. مدی تیشن یعنی شاد بودن هنگامیکه تنها هستید. وقتی انسان این توانایی را پیدا کرد، برای شاد بودن به کسی یا چیزی یا شرایطی وابسته نخواهد بود. این شادی به روز و شب و جوانی و پیری، سلامتی یا بیماری ربطی نداشته و حتی پس از مرگ هم وجود خواهد داشت چرا که این شادی به دنیای بیرونی وابسته نیست و از درون شما می جوشد. در سفر مدی تیشن شما تنها هستید و حتی عزیزترین فرد زندگیتان نمی تواند با شما همسفر شود. شما در این حالت هیچ ارتباطی با دنیای بیرون نداشته و تنها به سکوت درون توجه خواهید داشت. سکوتی که همانند آواز یک پرنده زیباست.

اشو

برگردان از راگو

***

دیدگاه‌ها (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.